
Kako očistiti zubnu protezu od kamenca – Korak po korak
Zašto je važno uklanjanje kamenca? Zato što naslage mogu biti neprijatne za nosioca proteze, ali i opasne po oralno zdravlje. Kamenac često dovodi do neprijatnog mirisa, iritacije mekih tkiva, pa i drugih neželjenih stanja.
Poenta je: ako se uloži malo truda u redovnu negu, proteza će vam dugo služiti, a desni će vam biti zdrave.
Hajde da pređemo na konkretne korake koji će vam mnogo olakšati svakodnevnu rutinu održavanja higijene proteze.
Korak 1: Uklanjanje i ispiranje proteze

Čim završite obrok, lagano izvadite protezu iz usta. Ovo je super prilika da se uklone svi ostaci hrane i sveže naslage, pre nego što se one osuše ili natalože.
Ponekad preporučujem pacijentima da iznad lavaboa stave peškir ili napune sudoperu vodom, čisto kao dodatnu zaštitu ako proteza slučajno sklizne iz ruku.
Zašto je to bitno?
Nemojte koristiti vrelu vodu, jer to može deformisati protezu (a u najgorem slučaju i potpuno uništiti njen oblik). Dovoljno je ispiranje mlakom vodom kako biste isprali ostatke hrane i uklonili labave naslage.
Korak 2: Četkanje proteze
Sledeći logičan korak je temeljno četkanje proteze. Kada pričamo o četkicama za proteze, insistiram na modelima sa mekim vlaknima, jer previše tvrda vlakna mogu izgrebati površinu.
Koju pastu koristiti?
Nežno istrljajte sve površine – unutrašnju stranu koja naleže na tkiva, ali i spoljnu stranu koja se vidi kad se nasmejete. Bakterije vole da se gomilaju u svim skrivenim “ćoškovima,” pa je temeljno četkanje baš neophodno.
Korak 3: Natapanje proteze
Posle četkanja, idealno bi bilo da se proteza povremeno potopi u specijalizovani rastvor za čišćenje.
Veliki broj ovih rastvora sadrži sastojke koji “razmekšaju” tvrdokorne naslage i uništavaju veliki deo mikroorganizama. Znam da mnogim pacijentima zvuči suvišno, ali taj postupak stvarno pomaže.
Koliko dugo se drži proteza u rastvoru?
Posle tog potapanja, važno je detaljno isprati protezu mlakom vodom, kako ne bi ostalo tragova hemijskih sredstava. Ne zaboravite: vrela voda je neprijatelj. Uvek pazite na temperaturu tečnosti.
Korak 4: Upotreba sode bikarbone za uklanjanje kamenca
Soda bikarbona je često potcenjena, a itekako može da pomogne kod tvrdokornih naslaga kamenca. Recept je vrlo jednostavan: jedna kašičica sode bikarbone na šolju mlake vode.
Mešajte dok se soda ne rastvori. Nakon toga:
- Potopite protezu najmanje 20 do 30 minuta u rastvor.
- Izvadite je i nežno istrljajte mekšom četkicom.
- Dodajte još mrvicu sode na četkicu ako primetite da su naslage jače.
- Temeljno isperite protezu mlakom vodom.
Korak 5: Upotreba sirćeta za uklanjanje kamenca

Belo sirće je još jedan “kućni šampion” kad je reč o borbi protiv kamenca. Osim što omekšava naslage, ima i laganu dezinfekcijsku ulogu.
Ako proteza nema metalne delove, možete je potopiti u čistu čašu belog sirćeta tokom noći.
Kako se konkretno izvodi?
- Uronite protezu u sirće tako da bude skroz prekrivena tečnošću.
- Nakon što odstoji, izvadite je i opet je istrljajte četkicom mekih vlakana.
- Na kraju, dobro isperite mlakom vodom.
Korak 6: Ne zaboravite i sopstvenu usnu duplju
Dok je proteza izvan usta, nemojte zanemariti sopstvene desni i jezik. Malo ljudi razmišlja o tome da čak i ako više nemaju prirodne zube, svejedno treba prebrisati/oprati jezik, nepce i unutrašnjost obraza.
Zašto je ovo važno?
Ukoliko imate prirodne zube pored proteze, operite ih standardnom pastom koja sadrži fluor. To se podrazumeva, ali dobro je da se podsetimo.
Korak 7: Noćno čuvanje proteze
Mnogi stomatolozi, pa i ja, savetujemo da proteza ne ostaje u ustima preko noći. Razlog je jednostavan – meka tkiva u ustima se “odmaraju” kada nisu pod pritiskom proteze, što pomaže očuvanju zdravlja desni i kosti vilice.
Šta raditi sa protezom preko noći?
Korak 8: Redovne posete stomatologu
View this post on Instagram
Konačno, čak i uz svu kućnu negu, profesionalni pregled je nezamenljiv. Povremeno mi dođu pacijenti koji su se trudili da održavaju protezu, ali ipak postoji mesto gde sami nisu mogli da uklone naslage ili se proteza malo iskrivila.
Kad dođete na kontrolu, proveravamo da li proteza i dalje dobro naleže, ima li znakova iritacije ili početnih faza infekcije.
Redovne kontrole kod stručnjaka, kao što je tim Protetica, pomažu u ranom otkrivanju i rešavanju potencijalnih problema sa protezom.
Zašto zakazati redovne preglede?
U praksi, kontrolni pregled na svakih šest meseci do godinu dana može da reši mnogo potencijalnih muka. Ako primetite da se proteza klati ili vam stvara neprijatnost pri žvakanju, ne čekajte da problem postane veći.
Mogu li se kombinovati metode čišćenja?
Naravno, možete kombinovati blag sapun, četkanje, pa povremeno i soda bikarbona ili sirće (ako nemate metalne delove). Dobra stvar je da se metode dopunjuju, pa bez velikog napora postižete vrhunske rezultate.
Ipak, predlažem da ne preterujete sa svim metodama odjednom – pronađite balans, recimo, jedno detaljno potapanje sedmično i svake večeri kratko četkanje.
Saveti za dodatnu zaštitu

Možda će vam koristiti i nekoliko “sitnih” saveta koji često zlata vrede:
Zaključak
Nema potrebe za stresom oko skidanja kamenca – sve se rešava jednostavnim redovnim održavanjem. Samo malo discipline u svakodnevnoj higijeni i povremena poseta stomatologu mogu vam obezbediti protezu koja izgleda i “radi” baš kako treba.
Kratko rečeno: čuvajte i protezu i svoja usta, jer se sve to na duže staze isplati. Nadam se da će vam ovaj mali vodič biti koristan. Ako primetite neugodan miris, bol u desnima ili jednostavno želite dodatni savet, slobodno se javite stomatologu.